Навигация
Реклама
Реклама

У підніжжя кам'яної Вовчиці

В околицях Сочі, на курорті «Роза Хутір», в кінці жовтня 2018 року було відкрито Музей археології.

На мисі, де в річку Мзимта впадав бурхливий безіменний гірський потік, в середні століття стояла фортеця. Її захищала не тільки вода, але і ще одна річка - кам'яна. Навал з величезних каменів, шириною близько 200 метрів, був серйозною перешкодою. Єдиний прохід через цю кам'яну річку виходив до скелі незвичайної форми. Скала ця дуже схожа на вовчицю, яка лягла і підняла голову. Голова звіра спрямована строго на південь, туди, де опівдні знаходиться сонце.

Вид на долину р. Мзимта. У правій частині кадру мис, де в 2010 р проводилися розкопки. Фото: М. Меньшиков.

Скала Вовчиця. Фото: М. Меньшиков.

Весна 2010. Початок робіт. Менгіри в огорожі стародавнього святилища. Фото: М. Меньшиков.

Максим Меньшиков. Фото: Е. Антонов.

Зачистка поховання дівчинки середини I тис. До н. е. Фото: М. Меньшиков.

Поховання XIV в. Кістки не збереглися через малого вмісту кальцію в грунті, але залізо зберігається прекрасно.Фото: М. Меньшиков.

Будівля Музею археології. Курорт «Роза Хутір». Фото: Е. Антонов.

Арбалетний гак і хрест (копії). Середньовіччя. Фото: Е. Антонов.

Вітою браслет. Ранній залізний вік (копії). Фото: Е. Антонов.

Посудина і браслети. Ранній залізний вік (копії). Фото: Е. Антонов.

Естонський переселенець. Малюнок Ольги молочаевая. Фото: Е. Антонов.

<

>

Поруч з каменем археологи знайшли бронзові котел і миску. Ці предмети на Кавказі вважалися символами будинку, використовувалися в ритуалах. Ймовірно, тут їх поклали не випадково, а під захист Вовчиці - героїні древніх кавказьких легенд. Поруч знаходилися навали з каменів. Як припускає археолог Максим Меньшиков, який багато років присвятив розкопкам в околицях «Роза Хутір», це залишки повітряних поховань . На стежці, що веде до фортеці, знайшли наконечник стріли X-XIII століть, а сама фортеця з'явилася в VIII-IX століттях.

Кілька років тому Максим Меньшиков сказав мені, що скеля Вовчиця і археологічний комплекс, досліджений на Роза Хутір, - це такі пам'ятники, які археологу можуть дістатися тільки один раз в житті. Питаю, чи не змінилося його думку після розкопок в Криму (Максим бере участь в археологічних роботах уздовж траси «Таврида»). «Ти знаєш, мені щастить на пам'ятники, які копаєш один раз в житті, - посміхається археолог. - Комплекс, звичайно, приголомшливий. Але, з огляду на, наскільки мало поки вивчена територія навколо курорту, я не здивуюся, якщо знайду ще що-небудь не менш цікаве ».

Але, з огляду на, наскільки мало поки вивчена територія навколо курорту, я не здивуюся, якщо знайду ще що-небудь не менш цікаве »

Місцевість в околицях Роза Хутір дійсно поки залишається terra incognita для археологів. Одна з причин - густа, непрохідна гущавина, як каже Максим, «майже джунглі». «Які джунглі? Сосни адже навколо! », - перебиваю Максима і показую на рідкісні дерева (ми спускаємося по канатній дорозі). «Це тут, а на іншій висоті по-іншому, - відповідає. - Не повіриш, але найстрашніше - це малина. Тут її дуже багато, просто чагарники, доводиться буквально прорубувати дорогу. Але зате, як тільки на гай чорниці напаривается, - все, всі роботи встають. Кожен собі по дереву вибирає (тут це дійсно дерева). Сидиш, об'їдають дерево ».

Ще одна складність - рельєф. «Якщо немає можливості піднятися на фунікулері на гору, продовжує Максим, - то ти будеш йти години чотири-п'ять, навіть більше - п'ять-шість. І у тебе буде тільки одна можливість спуститися вниз, тільки по одному вузькому маршруту. Знову ж таки через ліси. Не дай бог, помилишся і вийдеш на відріг, який закінчується обривом. Доведеться знову підніматися нагору ».

Перш ніж почати розкопки, археологи місяць рубали ліс. «Ходиш в цих кущах, тут якась кладка, там якась конструкція. Нічого не зрозуміло. І тільки потім, після розчищення, це вибудовується в якусь систему ».

Як це часто буває, археологи всерйоз взялися за вивчення долини перед будівництвом. Читач, звичайно, знає, що частина змагань сочинської Олімпіади проходила на курорті «Роза Хутір». Однойменна компанія не тільки зберегла Вовчицю, профінансувала розкопки перед будівництвом, а й вирішила влаштувати навколо скелі археологічний парк. Анна Дугар-Жабон, директор з розвитку інфраструктурних проектів «Роза Хутір», повідомила, що парк збираються відкрити в 2020 році.

Поки ж на курорті «Роза Хутір» відкрився Музей археології, напевно, перший в Росії, створений приватною компанією. Він знаходиться в самому центрі курорту. Музей складається з декількох залів, присвяченим різним епохам - від кам'яного віку до Нового часу. Крім того, оскільки місцева геологія сильно вплинула на історію долини, частина експозиції відведена їй. У цьому сенсі музей, напевно, можна назвати краєзнавчим, але він нітрохи не схожий на пилові, замшілі інституції, які розкидані по всій країні з радянських часів.

Основу експозиції складають копії знахідок, які виявили перед будівництвом курорту. «У нас немає статусу державного музею, тому зберігати справжні знахідки ми не можемо. Але точність копій становить 100% », - стверджує Ганна.

Одна з найцікавіших знахідок - арбалетний гак XV століття, який невідомо як опинився в горах ( «Наука і життя» вже писала про цю знахідку ). Інша - рубило. Воно, безсумнівно, було зроблено в кам'яному столітті, але знайшли його в середньовічному святилище. «Ймовірно, людина, яка в середні століття знайшов рубило, приніс його як підношення. Таке ставлення людей до знарядь кам'яного віку відомо аж до Нового часу. У російських містах знаходять кам'яні наконечники стріл, які вставлені сріблом - їх носили як талісман. Називали такі знаряддя громовими або Перунова стрілами », - говорить Максим Меньшиков.

Цікаві браслети, які знайшли в могилі раннього залізного віку. Швидше за все, їх носила якась дівчинка. З браслетами сусідить бронзова фібула-застібка III-V ст. до н. е., посланниця з Римської імперії. Поруч - привіт з Стародавнього Єгипту: фаянсовий намистина.

Всі знахідки, звичайно, немає сенсу перераховувати. Але музей тримається не тільки на них. Там зробили те, що називається модними словами «доповнена реальність». Відвідувач може завантажити спеціальний додаток і навести смартфон на маркери (вони є майже на кожній етикетці). Далі можливі варіанти: відвідувач побачить або тривимірну реконструкцію предмета, або отримає додаткову інформацію, або побачить, як «оживають» картини, розвішані тут і там. Словом, похід в музей перетворюється в модну гру в хованки.

Картини для музею створила художниця Ольга молочаевая, постаравшись передати і дух епохи, і характер персонажів (а вони в кожному залі свої). Тут і готичний естонець (хутір заснував естонський переселенець на прізвище Роозен), і усміхнений генуезький арбалетник, і горець, що відлічує мідяки за дочку, продану в рабство.

Важливо, що музей курорту «Роза Хутір» - це не тільки добре зроблений проект. Він - один з перших на шляху, який поки не те щоб сильно проторен. «Для компанії" Роза Хутір "це був перший музейний досвід, - каже Данило Соловйов, виконавчий директор« Майстерні KIVESTA », яка працювала над створенням музею. - Адже це не будівництво. Але зараз багато компаній починають займатися гуманітарною складовою своєї діяльності. Візьмемо хоча б «Енерготранспроект» [компанія відкрила археологічну виставку в московському Музеї архітектури - Ред.], Візьмемо ту ж саму «Роза Хутір», і таких прикладів можна навести багато. Це дуже добре, і ми знаходимося на початку цього шляху ».

Примітка про можливий конфлікт інтересів. Матеріал написаний за підтримки компанії «Роза Хутір». Максим Меньшиков - науковий співробітник Інституту археології РАН і головний спеціаліст-археолог «Столичного археологічного бюро». Автор цієї статті є чинним співробітником Інституту і в минулому працював в «Столичному археологічному бюро».
Дякую Максима Меньшикова, Данила Соловйова, Анну Дугар-Жабон і Світлану Гришина за сприяння в підготовці матеріалу.

«Які джунглі?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.