Навигация
Реклама
Реклама

Як з'являються хвилі-вбивці і кейпроллери і яку небезпеку вони представляють для людства

  1. З недоведеною байки перетворилися в похмуру реальність Загадка природи. Гігантські хвилі-одинаки...
  2. інтерференція
  3. Кілька фактів з історії полювання на небезпечні хвилі
  4. Близькі родичі

З недоведеною байки перетворилися в похмуру реальність

Загадка природи. Гігантські хвилі-одинаки виникають непередбачено в самих різних районах Світового океану, і спрогнозувати їх появу поки неможливо

Про існування цього одночасно вражаючого і лякає явища природи чутки ходили на протязі всієї історії мореплавання. "Дев'ятий вал", "ідеальний шторм" і т. Д. - всі ці образи несуть у собі враження моряків, які пережили його. Очевидці повідомляють про "стіні води", "дірки в море", "трьох сестер" - групах з декількох величезних хвиль. Довгий час їх слухали так само, як тих, хто спілкується з рептилоїди або бачив плезіозавра в озері Лох-Несс. Однак за останні півстоліття набралося досить інструментальних спостережень і фото, щоб вважати цей феномен реально існуючим. Крок за кроком стають зрозумілі причини виникнення та поведінку так званих хвиль-убивць. Своє зловісну назву вони отримали через колосальну руйнівної сили і непередбачуваності появи.

анатомія небезпеки

Не потрібно навіть вчитися в школі, щоб розуміти, наскільки рухлива всяка рідина і наскільки легко її "схвилювати". Сказане повністю відноситься і до води. Тим більше що на товщу води в океанах впливає безліч факторів. Зі стану рівноваги її виводять гравітаційні впливу Місяця і Сонця, які породжують припливи. Землетруси і зрушення в земній корі під океанами винні в руйнівних хвилях-цунамі (до слова - це зовсім інший тип хвиль, ніж обговорювані в цій статті). А ще є перепади атмосферного тиску і течії. Але найчастіше хвилювання на поверхні моря породжує вітер.

Механізм виникнення таких хвиль на поверхні вивчений і математично описаний вже досить давно - ще в першій половині XIX століття. Їх висота залежить від багатьох факторів - швидкості вітру, тривалості його впливу, площі акваторії і глибини водної товщі. Граничні значення цього параметра давно визначені для різних регіонів Світового океану. Так, в деяких областях Індійського океану можна очікувати хвилювання висотою до 11,5 м, в східній частині Тихого океану - 7,5 м. У Азорських островів зафіксовані величини 15 м, а на просторі між Австралією і Південною Америкою - 14 м.

Ситуація ускладнюється, коли хвиля підходить до мілководдя. Тоді виникає прибій. Подекуди на узбережжі Західної Африки і біля Мадраса (Індія) прибій досягає 22 м висоти.

Подекуди на узбережжі Західної Африки і біля Мадраса (Індія) прибій досягає 22 м висоти

Трагедія. Десятки загадкових корабельних пояснюються руйнівною силою хвиль-убивць

Збіг різних чинників може породжувати хвилі-гіганти, хвилі-унікуми, і з цим різновидом хвиль-убивць щільно знайомі мореплавці. Вдалося і визначити райони, де зустріч з ними більш імовірна - наприклад, там, де зустрічаються води Атлантики і Індійського океану. У південній частині Африки, біля мису Доброї Надії, і біля мису Голковий хвилі починають нагромаджуватися одна на одну. Ця сум'яття породжує колосальні вали.

Мореплавці охрестили їх кейпроллерамі (від англ. Сарі - мис і roller - велика хвиля).
Південноафриканські кейпроллери не унікальні. Їх аналоги зафіксовані в Північній Атлантиці в районі півострова Ньюфаундленд, у Бермудських островів (негайно пожвавилися фанати НЛО і їм подібна публіка). І навіть біля берегів відносно благополучною в плані природних катаклізмів Греції. Їх особливістю є колосальна висота і відособленість. Як правило, це хвилі-одинаки або нечисленні групи - класичний вигляд хвилі-вбивці.

Океанологи, позбавлені подібної образності мислення, використовують термін "відокремлена" або "епізодична" хвиля. Кейпроллер здатний зруйнувати будь-який тип судна, від яхти до супертанкера. Так, в 1985 р кейпроллер погубив радянський транспорт "Таганрозька затока". Існування кейпроллеров і постійно надходять повідомлення змусили вчених припустити, що в океанах цілком можливе виникнення невідомого досі типу хвиль.

інтерференція

Давайте згадаємо курс шкільної фізики. Як відомо, хвилі здатні впливати один на одного, підсилюючи або послаблюючи свою дію. Накладення двох когерентних (рівних по фазі) хвиль породжує хвилю, амплітуда якої дорівнює амплітуді хвиль-батьків. У разі океану цілком можливий випадок, коли интерферирующие хвилі натикаються на перешкоду: берег, мілину, підводну скелю. Зіткнення породжує нову хвилю, набагато перевершує своїх родоначальників.

Інтерферувати між собою можуть повітряні потоки і морські течії: їх посилена енергія теж може породжувати хвилі-гіганти. Не дивно, що вони фіксуються за маршрутом таких океанських течій, як Гольфстрім або Куросіо.

Явище інтерференції далеко не завжди описує виникнення хвиль-убивць. Довелося підключити і більш складні теоретичні побудови. Ще з середини XIX ст. фізикам був відомий процес виникнення так званих відокремлених стаціонарних хвиль. Вони отримали назву солітони (англ. Solitary wave - відокремлена хвиля). Головна особливість солитонов - в тому, що ці хвилі-одинаки не змінюють своєї форми в процесі поширення, навіть при взаємодії із собі подібними. Хвиля мчить через простір, не втрачаючи енергії, і навіть взаємодіючи з іншими хвилями, вона не змінюється. У океанології це явища дуже непогано описує хвилю-вбивцю.

Однак навіть дуже складна математика, що лежить в основі теорії солітонів, не може пояснити всі нюанси виникнення хвиль-убивць. Це явище досі залишається у великій загадковим.

Серед океанологів довго не переводилися скептики, які заперечують існування хвиль-монстрів. Вони вважають, що в усьому винна приказка "у страху очі великі" - тобто перелякані очевидці мимоволі прикрашають картину. Вони вважають, що через вм'ятини в поверхні моря, яка передує хвилі, виникає своєрідний ефект сприйняття. Тим більше що судно приходить в похиле положення по відношенню до хвилі, і її висота в результаті здається більше.

Останні сумніви розвіяв проект MaxWave. У 2000 році Європейське космічне агентство (ESA) запустило кілька супутників для відстеження хвиль-убивць. Тільки на ділянках, які контролювалися з орбіти, за три тижні були виявлені 25 гігантських хвиль. Уявіть собі, скільки їх гуляє на просторах Світового океану!

Кілька фактів з історії полювання на небезпечні хвилі

1930 рік. Судно "Рама" рухається по океану в повний штиль. Раптово на нього налітає одиночна хвиля заввишки 34 м. На борту знайшлися фотоапарати. Їх власникам вперше в історії вдалося зняти таємниче явище.

Перша зведення зустрічей з хвилями-вбивцями в Мексиканській затоці і Північному морі відноситься до 1990 г. На фото серед "звичайних" хвиль (так собі, по 8 м заввишки!) Видно горб висотою в 15 м. До речі, хвиля набуває свій зловісний титул , тільки якщо її амплітуда перевищує навколишній хвилювання не менш ніж в 2 рази.

1 січня 1995 року з норвезької бурової платформи "Дропнер" зареєстрований одиночний вал заввишки 26 м. Його охрестили "новорічної хвилею" або хвилею Дропнера.

Його охрестили новорічної хвилею або хвилею Дропнера

Історія. Чорно-біле фото хвилі-вбивці в Біскайській затоці. Фото: NOAA

Близькі родичі

Більшість з нас чули про гігантських хвилях, які отримали назву цунамі. Це катастрофічне явище схоже на хвилю-вбивцю, але має зовсім іншу природу. Найчастіше (95% випадків) поява цунамі провокують сильні землетруси на дні океанів. Набагато рідше вони викликані виверженнями вулканів - як це було в 1883 році, коли вибухнув вулкан Кракатау. Для появи хвилі-руйнівниці потрібно поєднання багатьох чинників - і потужність підземного поштовху, і неглибоке залягання вогнища, що викликає сильні вертикальні зрушення великих ділянок дна.

Найчастіше такі умови виникають у цілком певних частинах планети. Погляньте на карту Тихого океану. По всьому периметру океану тягнуться ланцюжка островів, поцятковані діючими вулканами. Це так зване Тихоокеанське вогняне кільце. Тут блоки земної кори стикаються і наповзають один на одного, як крижини у льодохід. При зануренні в надра блоки труться і чіпляються. Коли напруги в таких місцях перевищують межа, ділянки дна миттєво зміщуються. За земної тверді розбігаються хвилі величезної енергії: відбувається те, що ми називаємо землетрусом.

Отже, дно в якомусь місці неслабо труснуло. Далі процес нагадує ситуацію, як якщо б величезний поршень взаємодіяв з товстим шаром рідини. Спочатку в місці землетрусу такої "поршень" (т. Е. Ділянка дна) провалюється або піднімається разом з багатокілометрових стовпом води, що і породжує формування хвилі на поверхні. Але у відкритому морі гігантська хвиля може залишитися непоміченою. Далеко від берега висота її гребеня часто не перевищує 2 м, а відстань між найближчими гребенями може становити сотні кілометрів.

Тепер обурення всієї товщі води починає рух на всі боки від точки землетрусу. Причому з колосальною швидкістю - сотні кілометрів на годину. В якийсь момент хвиля виходить на мілководді, облямовують узбережжя. Колосальна енергія, що міститься перш в величезному обсязі, тепер доводиться на тонкий (перші десятки метрів) шар. Хвиля починає підніматися вгору. І чим різкіше підйом морського дна, тим вище цунамі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.