Навигация
Реклама
Реклама

Хвилі-вбивці

На узбережжі Середземного моря очікують цунамі   Така ймовірність досить висока На узбережжі Середземного моря очікують цунамі
Така ймовірність досить висока. Як стверджують французькі та іспанські вчені, недавнє несподіване підвищення рівня моря на узбережжі Середземного моря в Іспанії між Валенсією і Аліканте викликало тривогу у місцевої влади. Багато при цьому вирішили, що це - цунамі від того, що сталося в Алжирі землетрусу.

Французький вчений Мішель Вільньов, фахівець з геології з університету Провансу вважає, що в Середземномор'ї джерело сейсмоактивності - зона зіткнення євразійської і північноафриканської плит. Вона розташовується під Атлаські горами - від Марокко до Тунісу і Сицилії.

За даними паризького Інституту Землі, за останні 2000 років в цьому регіоні 20 разів виникали цунамі: жертви і руйнування були в 551 році на лівано-сирійському узбережжі, в IV і ХIV століттях - в Єгипті. У 1908 році величезна хвиля обрушилася на італійську Мессіни. На дні Середземного моря є численні тектонічні розломи. В районі Греції геофізичний ландшафт подібний до розлому в районі Суматри. Тріщина від Іонічного моря до острова Родос викликала в 365 році цунамі, що коштувало життя десяткам тисяч людей.

За спостереженнями вчених, 80% цунамі відбувається в Тихому океані, 10% - в Індійському, 5-10% - в Середземному морі. Якщо цунамі обрушиться на французьке узбережжя, його хвилі досягнуть міста Арля в 25 км від узбережжя, заявляють експерти, нагадуючи в зв'язку з цим, що до сих пір в Середземномор'ї немає системи оповіщення про цунамі.

Експерти вважають найнебезпечнішим районом Європи з точки зору землетрусу і виникнення цунамі "Безодню Горріндж" в Атлантичному океані на південний схід від Португалії. У цього вододілу між Європою та Африкою цунамі може докотитися і до берегів Британських островів, як це вже було в 1755 році.

У Середземному морі, яке сягає глибини до трьох тисяч метрів, швидкість цунамі може досягати 600 кілометрів на годину.

"Цунамі в Середземному морі, може бути, не можуть володіти такою величезною швидкістю, як в Індійському океані, де ця швидкість досягає тисячі кілометрів на годину, проте для хвиль цунамі відстані в Середземномор'ї коротше, ніж в океані, тому ці хвилі можуть бути не менш спустошливими ", - переконаний німецький вчений Келлетат.

Російські вчені вважають, що сейсмічна активність Анатолійського розлому також здатна викликати Цунамі біля берегів Туреччини. У 1999 р хвиля піднялася в Мармуровому морі і забрала кілька життів в Ізмірському затоці. Можливість повтору подібного зберігається до цих пір. Більш того, ймовірність виникнення цунамі є також і в Каспійському морі і в Чорному морі. Нещодавно російська Лабораторія цунамі з Інституту океанології випустила брошуру «Цунамі в Каспійському морі». У невеликій науковій роботі дається оцінка ймовірності виникнення хвиль висотою 3 м в Каспійському і Чорному морях. Оскільки там цунамі не виникали за останні 100 або 200 років, то існує велика ймовірність зародження хвиль-убивць в цих морях в досить близькі роки.

Крім того, цілий ряд вчених вважає, що підвищення рівня моря пов'язано з метеорологічними явищами, серед яких головним є надмірний перегрів морської води в європейському регіоні.

Андрій Поляков

За матеріалами El Pais, ІТАР-ТАРС.

Про потоп в Індії знали ще півроку тому!

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.