Навигация
Реклама
Реклама

МІСЯЦЬ пташенят

На перших порах пташенята дрозда намагаються триматися разом.

Цей пухнастий клубочок - пташеня міського горобця.

Юні сорочата спритно лазять по гілках дерев.

Пташенята вертишейки тільки що вибралися зі свого гнізда в дуплі, але вже активно крутять головами.

<

>

Початок фенологического літа в Центральному Черноземье зазвичай збігається з цвітінням рожевого конюшини, шипшини, таємничої північній орхідеї - любки дволиста, "виділенням пилу" тополь, літом крилатих особин у мурах і звичайно ж вильотом пташенят з гнізда у більшості видів птахів. Червень недарма називають місяцем пташенят. Більшість наших птахів виводить потомство саме в цей час.

Мабуть, першими покидають своє гніздо пташенята ворона. Мені вдалося спостерігати, як ще дня за три до цієї події воронята активно лазили по гілках сосни, на якій розташовувалося гніздо, повертаючись в нього при найменшій небезпеці. Потім вони разом полізли вгору і розташувалися на гілках приблизно в метрі від гнізда. Більше вони в нього не поверталися і на четвертий день уже вільно перелітали з дерева на дерево, поступово віддаляючись від рідної домівки.

Потім настала черга дроздів. Спочатку покинули гнізда пташенята співочого дрозда і горобинника і приблизно через тиждень - пташенята чорного дрозда. В цей час на лісових стежинах і в паркових алеях часто трапляються незграбні жовтороті, короткохвості і короткокрилие слетков, які довірливо дивляться на кожного, хто проходить повз, і незворушно дозволяють взяти себе в руки.

Чи не сидиться в гнізді пташенят шпаків і солов'їв. Покинувши затишне дупло або інше укриття, вони починають збиватися в зграї. Під деревами, де збираються ватаги шпаків, вуха може закласти від їх несамовитих криків. Через два-три дні шпаки залишать місця гніздування і з'являться там тільки в кінці жовтня, попрощатися з рідною домівкою перед відльотом.

Стайки польових і будинкових горобців можуть досягати чисельності в кілька сотень особин і кочувати по навколишніх полях і чагарниках бур'янів в пошуках корму.

Червень - гаряча пора для дятлів. В їх дуплах може тіснитися від трьох (у Короткохвостий) до одинадцяти (у сивого) пташенят. Дупло в лісі легко виявити, тому що пташенята дуже голосно кричать. Видно, впевнені вони у своїй безпеці. Але тільки вилетять з нього і - мовчок.

З кущів доноситься тріск - це вибралися зі свого кулястого гнізда сорочата. Зараз вони ще майже не вміють літати і при нагоді рятуються, спритно лазити по кущах і гілках дерев. Дорослі ж, при загрозі їх потомству, намагаються відвернути увагу на себе, нерідко прикидаючись підбитими.

У самому глухому ділянці лісу готуються покинути гніздо пташенята яструба-тетеревятника. Уже зараз в них прозирають характерна для породи сутуловатая постава і холодний безжальний погляд жовтих очей. Спочатку вони, як і пташенята ворона, вибираються на найближчі до гнізда гілки, але вже через день починають пробувати крила. Правда, ще не менше півтора місяців сім'я цих хижаків буде триматися в безпосередній близькості від гнізда, а самостійними ястребята стануть лише у вересні, осягнувши у батьків всі тонкощі яструбиного полювання.

У другій половині червня з густих заростей "скаженого огірка" - цієї донський ліани, густо обплітають стовбури і крони дерев в заплавній лісі - доноситься тонкий сумний свист, супроводжуваний хрипким "кр ... кр ...". Це все, що залишилося від дзвінкої і різноманітною пісні короля російських співаків - солов'я. Пара, за якої я спостерігав, супроводжувала виводок з п'яти слетков. Солов'їний виводок проіснує від сили тиждень, після чого птиці перейдуть до суто одиночного способу життя до наступної весни. Майже одночасно з солов'ями полишають гнізда пташенята їх найближчих родичів: сінегрудой красуні-варакушкі, а також славок - сірої і завирушки.

А на озерах, ставках та водосховищах - справжнє стовпотворіння. Мірно, немов білосніжні океанські лайнери, погойдуються на воді сліпуче прекрасні лебеді-шипуни, що вивели на першу прогулянку виводок "гидких каченят". Піднімаються на крило дитинчата крижні. Трохи пізніше це зроблять пташенята червоноголових нирків і чирков-трескунка.

З криком кидаються один на одного сварливі сусіди - лиски, бачать загрозу своєму численному (до одинадцяти пташенят) виводку в кожній пропливає повз птиці. Правда, не мине й двох тижнів, як в колонії лисок запанує мир і виводки почнуть об'єднуватися у величезні зграї, що досягають деколи декількох тисяч птахів.

Немов ескадрені міноносці, стрімко пропливають великі поганки, або чомги. Своїх пташенят ці чудові нирці тримають на спині під крилами, розподіливши приблизно порівну між батьками. Відчувши небезпеку, вони пірнають разом з пташенятами.

А над ідеально рівною гладдю донський стариці, виблискуючи бірюзовим вогником, стрімко пролітають недавно покинули нору лисиці. Вони з криком переслідують своїх батьків, вимагаючи негайно віддати їм міцно затиснуту в дзьобі маленьку рибку.

На степових ставках в цей час з'являються виводки великих червоних качок - огарів. У них налічується до сімнадцяти пташенят, що швидко піднімаються на крило. У разі небезпеки весь виводок моментально злітає в повітря з криками "гонг ... гонг ...". Гніздиться цей полуги-полуутка в норах, нерідко використовуючи житла лисиць і бабаків.

З настанням темряви з крон дерев доноситься тонкий жалібний писк. Це випрошують корм у батьків недавно покинули гніздо слетков ушастой сови. Пухнаста компанія протримається разом до весни, з жовтня об'єднуючись для ночівлі з іншими такими ж виводками.

Над водою, розрізаючи повітря бриючим польотом, стрімко проносяться стрижі, а з заростей прибережних верб чути свист. Ці птахи ще повні гніздових турбот. Час для їх пташенят поки не настав.


#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.