Навигация
Реклама
Реклама

Кюдо - шлях лука і стріл

 1. Трансформація кюдо: від медитативної практики до спорту
 2. Техніка стрільби з лука: вісім основних дій Сяхоу-хассецу
 3. Як потрапити в ціль? Налаштуйтеся на «істину, чеснота і красу», і все вийде само собою
 4. 221 сантиметр - найдовший цибулю в світі
 5. Ябусаме - швидкість, точність і видовищність
 6. Ябусаме (англ.)

Японський цибулю вважається одним з найдовших в світі. Під час пострілу потрібно володіти досконалим спокоєм - прийняти правильну позу, досягти єднання душі і тіла і тільки потім випустити стрілу в ціль. Кюдо з трьома його основними принципами - істина, чеснота і краса - це більше, ніж вид спорту. Шлях лука і стріл - це традиція, це ритуал, це навчання самовладання і багато чому іншому.

Трансформація кюдо: від медитативної практики до спорту

Раніше стрільба з лука була мисливським і військовим мистецтвом і називалася кюдзюцу - майстерність стрільби з лука. Згодом з прикладного мистецтва кюдзюцу перетворилося в медитативну практику, в деякому сенсі в шлях до просвітління. Стріляти стали в основному по нерухомій мішені, і у стрільби з лука з'явилася нова назва - кюдо (Шлях лука), яке використовується і до цього дня.

Кюдо - медитативна практика, яка вчить зосереджуватися, це система духовного самовдосконалення, де мета - самопізнання, досягає тієї послідовністю дій, яка іменується «постріл з лука». Але крім цього існує ще і спортивна іпостась кюдо: шкільні і університетські секції, індивідуальні та групові змагання, система розрядів і данів, що присуджуються кваліфікаційною комісією. За останні кілька років завдяки коміксами-манга і комп'ютерних ігор, герої яких відмінно стріляють з лука, у цього традиційного бойового мистецтва з'явилося чимало шанувальників серед студентів.

І на Заході, і на Сході історія бойового лука налічує тисячі років. Виявлена ​​в Японії знахідка, імовірно є цибулею, датується кам'яним століттям. Мабуть, саме з тих пір бере свій початок поширена згодом серед духовенства і військового стану традиція здійснювати ритуали і влаштовувати церемонії з використанням лука і стріл. У період Камакура (1185-1333) для зміцнення тіла і духу, а також для відточування військової майстерності проводилися навчання-тренування по кінної стрільби з лука. Однак, починаючи з XVI століття в Японії набули поширення завезені європейцями рушниці, і стрілецький лук з бойової зброї перетворився в інструмент для духовного самовдосконалення. В епоху Едо (1603-1868) кюдо було першим в списку бугей дзюхаппан - вісімнадцяти бойових мистецтв, майстерне володіння якими вважалося обов'язковим для справжнього воїна.

Шкільна секція стрільби з лука Шкільна секція стрільби з лука

Техніка стрільби з лука: вісім основних дій Сяхоу-хассецу

Сяхоу-хассецу (техніка стрільби «вісім вузлів») - назва серії з восьми дій, які, подібно до восьми колінця на стовбурі бамбука, складаються в безперервну послідовність рухів.

 1. Асібумі: Постановка ніг, що дозволяє стрільцеві прийняти оптимальну стійку.
 2. Додзукурі: Перевірка положення корпусу.
 3. Югамае: Перевірка тятиви і стріли, формування стійки для початку стрілянини.
 4. Утіокосі: Підйом лука.
 5. Хіківаке: Натяг тятиви.
 6. Кай: Момент абсолютної концентрації після натягу тятиви, злиття духу і тіла. Визначення мети.
 7. Ханаре: Постріл - природний рух, яке виконується, коли настає ідеальний момент.
 8. Дзансін: Позиція після пострілу, яку лучник зберігає під час споглядання польоту стріли.

Як потрапити в ціль? Налаштуйтеся на «істину, чеснота і красу», і все вийде само собою

Існує два типи змагань: стрільба по близької мети і стрілянина по далекої мети. У першому випадку відстань між мішенню і лучником становить 28 метрів, а діаметр мішені - 36 сантиметрів. У другому випадку мішень розташована на відстані 60 метрів від лучника, а її діаметр дорівнює одному метру. Чим ближче до центру мішені потрапить стріла, тим більше очок запрацює лучник. Перемагає той, хто набрав більше очок. Якщо зберігати спокій, діяти акуратно і точно, шанобливо звертатися з цибулею, то стріла сама собою полетить в ціль. Приділяючи увагу класичним церемоніалу таких шкіл стрільби з лука, як Огасавара-рю або Хекі-рю, дотримуючись основні принципи техніки при поводженні з цибулею, можна досягти справжньої майстерності.

Форма лучника називається кюдогі - це звичайне біле кімоно з вузькими рукавами, чорні широкі штани хакама і білі шкарпетки таби. Для захисту рук використовується трипала шкіряна рукавичка югаке, жінки іноді надягають захисний нагрудник мунеате. Станом на кінець березня 2014 року Всеяпонська федерація кюдо налічувала 139 560 зареєстрованих членів - 73 774 чоловіки та 65 776 жінок.

221 сантиметр - найдовший цибулю в світі

Ті види луків, які використовуються для занять кюдо, називаються загальним терміном вакю (японський цибуля). Якщо довжина європейського лука складає близько 160 см, то цибулю вакю досягає в довжину сім сяку три суна (близько 221 см) - його прийнято вважати найдовшим цибулею в світі. Вакю - асиметричний цибулю, має просту, довгу і плоску форму. Рукоять розташована в нижній частині дуги, на одній третині довжини лука.

В даний час використовуються луки трьох видів: 1) традиційний бамбуковий цибулю з сердечником з сального дерева з додаванням Хіго - прокаленного і подрібненого бамбука; 2) бамбуковий цибулю з сердечником з вуглепластика з додатковими дерев'яними пластинами; 3) цибулю зі скло або вуглеволокна, без використання бамбука. На відміну від бамбукових луків, такі луки можна виробляти масово, тому вони більш дешеві й доступні - їх, як правило, використовують початківці лучники, школярі та студенти.

Храм Храм Сандзюсанґен в Кіото - місце відомого змагання лучників Тосія (пронизує стріла), що проходить щорічно на західній храмової веранді, довжина якої становить 120 м Храм Храм Сандзюсанґен в Кіото - місце відомого змагання лучників Тосія (пронизує стріла), що проходить щорічно на західній храмової веранді, довжина якої становить 120 м. У Турнірі великий мішені - оо-мато Тайкан, який проводиться в Храм Сандзюсанґен в січні, приймають участь одягнені в святкові кімоно юнаки та дівчата - лучники-розрядники, які досягли в цьому році повноліття. Захід відкритий для вільного відвідування.

Ябусаме - швидкість, точність і видовищність

Ябусаме - традиційний вид стрільби з лука, коли лучники, що використовують спеціальні сигнальні стріли, стріляють з сідла. Цей видовищний ритуал широко відомий і за межами Японії. Багато хто приїжджає подивитися на вершників, які на всьому скаку підкидають довгі луки і раз по раз відправляють стріли в ціль. Ябусаме проводиться навесні і восени, побачити його можна в святилищах Тосегу (Нікко; тут і нижче посилання на англійській мові), Цуругаока-хатімангу (Камакура), Сімогамо-дзіндзя ( Кіото ), на річці Сумідагава ( Асакуса ) І в багатьох інших місцях по всій Японії (На японській мові) - від Хоккайдо до Кюсю. На мить може здатися, що вас відкинуло назад у часі в епоху Сенгоку - період виючих провінцій. Не пропустіть можливість випробувати це незвичайне, хвилююче почуття!

Ябусаме (англ.)
Посилання по темі:

Досвід стрільби з лука (англійською мовою)

Фотографії надані:

Шкільна секція стрільби з лука: Matthew Bednarik
Храм Храм Сандзюсанґен (праворуч): Doran Thai

Як потрапити в ціль?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.