Навигация
Реклама
Реклама

Українцям для віз потрібні дорожні чеки, але банки їх не продають

В Україні виник дефіцит дорожніх чеків. Фото: & nbsp; travel.tochka.net

Українські туристи, які хочуть отримати візу для поїздки в Польщу або Чехію, тепер змушені до пакету необхідних документів докладати дорожні, або, як їх ще називають, тревел-чеки. Їх можна використовувати як засіб міжнародного розрахунку в якості альтернативи готівці або кредитними картками. Такі чеки користуються популярністю в багатьох країнах. Однак для українців вони в дивину. Крім того, якщо раніше дорожні чеки можна було придбати в банках, то сьогодні таку послугу банки не пропонують, пише " капітал ".

Керівник візового відділу туроператора "1000 доріг" Катерина Ясінська обурюється: "Ми обдзвонили більше десятка банків і ні в одному з них дорожніх чеків не продають!" Але найдивніше, за її словами, що деякі українці все-таки примудряються десь діставати і приносити в консульства тревел-чеки. "Де вони їх беруть?" - дивується Ясінська. Дорожні чеки як підтвердження платоспроможності туристів є також в переліку документів для отримання візи в такі країни ЄС, як Італія, Іспанія , Португалія. Однак консульства цих країн подібні вимоги поки не висувають.

"Якщо ще влітку туристу досить було надати в консульства Польщі та Чеської Республіки довідку з роботи про розмір зарплати і дані про депозитний рахунок, то з осені вимоги посилилися. Тепер від багатьох українців вимагають ще й довідку про поточний (а не депозитному) рахунку в банку з інформацією про рух коштів по ньому за останні три місяці ", - розповідає Катерина Ясінська. Альтернативою поточному рахунку виступають тревел-чеки.

У консульствах Польщі та Чехії підтвердили, що дорожні чеки є гарантією платоспроможності українських туристів нарівні з довідкою про поточний рахунок або письмовим поручительством спонсора. Оскільки багато українців отримують зарплату в конвертах, у них просто немає поточних рахунків в банках або сум на цих рахунках недостатньо для підтвердження платоспроможності. Знайти багатого поручителя теж можуть далеко не всі.

В Україні тревел-чеки стали поширеним явищем на початку 1990-х. У той час ринок пластикових карт тільки почав формуватися, а українці вже активно виїжджали в турпоїздки за кордон і потребували безпечних засобах платежу за кордоном.

Раніше українські банки такий засіб розрахунку продавали. Покупець ставив свій підпис на кожному бланку чекової книжки. При пред'явленні чека до оплати його власник повинен був вдруге розписатися на ньому в присутності касира. Якщо обидві підписи ідентичні - людина отримувала гроші .

Власник дорожнього чека може отримати гроші в багатьох країнах світу: обміняти на готівку в фінансовій установі або оплатити товари, послуги (при цьому здача видається готівкою). У разі втрати чека можна відновити його вартість. "Для цього потрібно звернутися в найближчий центр відшкодування компанії-емітента чеків, контакти якого вказуються в договорі про їхню покупку. Процедура відновлення, як правило, займає до 24 годин і вимагає від власника тревел-чеків наявності паспорта, договору про їхню покупку і квитанції банку . Якщо ці документи втрачено, можна звернутися в центр відшкодування тільки з паспортом, але тоді на відновлення може піти більше часу ", - пояснює заступник начальника управління організації та супроводу бізнесу Укрексімбанку Андрій Гайдуц ий.

Є у дорожніх чеків і недоліки. Наприклад, їх важко обміняти в країнах, де такий спосіб розрахунку не дуже популярний. Ще один мінус - це втрата грошей на різниці курсу при обміні. Тому при покупці чеків банкіри радять відразу зібрати інформацію про пункти їх обміну, банках і курсах валют в тій країні, куди вирушає турист.

Але найбільший недолік тревел-чеків в Україні - їх нездатність конкурувати з пластиковими картами. "З розвитком технологій і, зокрема, поширенням платіжних карт, дорожні чеки стали користуватися все меншим попитом", - констатує Гайдуцький. Головна перевага пластикових карт перед чеками - можливість вивезти за кордон валюту без обмежень, в той час як дорожні чеки прирівнюються до готівкової валюти і сума їх вивезення лімітується.

"Фізособа може вивозити за межі України готівку, включаючи дорожні чеки, сума яких не перевищує в еквіваленті € 10 тис., Без письмового декларування митному органу. На сьогоднішній день, згідно з вимогами НБУ, клієнт протягом одного дня може отримати готівкову іноземну валюту в сумі , що не перевищує еквівалент 15 тис. грн ", - нагадує керівник центру операційної підтримки ПУМБ Сергій Кудлай.

До того ж пластиковими картами користуватися за кордоном зручніше - ними сьогодні можна розрахуватися практично скрізь, чого не скажеш про дорожніх чеках. Сьогодні в світі як і раніше продається більш десяти видів тревел-чеків, але найпоширеніші з них - чеки платіжних систем Тhоmas Сооk і Аmеriсаn Ехргеss. В Україні поширення і популярність пластикових карт привели до того, що попит на чеки за останні роки дуже впав, і в 2013 р American Express прийняла рішення про припинення постачання бланків дорожніх чеків для продажу в нашій країні. Після цього вони стали в Україні дефіцитом.

Журналістам не вдалося відшукати банк, який офіційно підтвердив би продаж тревел-чеків. "Купити їх в Україні практично неможливо, - стверджує Гайдуцький, - В той же час ряд банків, наш в тому числі, продовжують надавати послугу зі зворотного викупу (переведення в готівку) дорожніх чеків в доларах і євро. Ми стягуємо комісію за покупку чеків, придбаних раніше в касі Укрексімбанку, в розмірі 4% від суми чека, або мінімум 200 грн ".

Неофіційно банкіри припускають можливість появи на ринку дорожніх чеків двома способами. Один з них - законний, другий - ні. "Припустимо, хтось міг купити чеки давно, ще до того як банки згорнули продажу, і не використовувати їх. Тепер люди згадали про ці чеках і пред'явили їх консульству", - порахував топ-менеджер великого банку, який попросив не називати його імені. Він визнає, що такі випадки навряд чи можуть носити масовий характер, але теоретично можливі.

Другий шлях потрапляння дорожніх чеків в руки українських туристів навряд чи дружить з законом: "Зараз багато банків банкрутують. Не виключено, що в касах таких фінустанов могли залишатися невиписані дорожні чеки і сталася їх банальна витік, кажучи простіше - розкрадання", - вважає банкір.

Якщо такі факти мали місце, то покупка тревел-чеків в Україні може обернутися для наших туристів великою проблемою. "Я вважаю, що вимагати від українців тревел-чеки зараз нерозумно. Проте така проблема виникла, і якщо її не вирішити, буде створено поле для корупції та спекуляції дорожніми чеками", - стверджує президент Асоціації лідерів туристичного бізнесу України Олександр Новиковський.

Поки українські банки не готові знову продавати тревел-чеки українцям, вважаючи цей бізнес вчорашнім днем, а туристи і туроператори чекають від консульств європейських країн розуміння ситуації і скасування тих вимог, виконати які громадяни законним чином просто не можуть.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Quot;Де вони їх беруть?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.